Dikkat

​Tamam​
Dünya Şehir Rehberi
Madrid

Genel Bilgiler

“Göz Kamaştıran Bir Şehir” İspanya’nın başkenti olan Madrid Avrupa’nın en kalabalık şehirlerinden bir tanesi. Hem ekonomik hem de turistik açıdan büyük bir önem sahip olan bu şehir yaklaşık 4 milyon nüfusa sahip. Denizden 650 metre yükseklikte kurulu olan kent sert soğukların ve boğucu sıcak havanın görüldüğü karasal iklime sahip. Düz bir alan üzerine kurulu olması nedeni ile pek çok konut ve ... Devamı...

Göz Kamaştıran Bir Şehir”

İspanya’nın başkenti olan Madrid Avrupa’nın en kalabalık şehirlerinden bir tanesi. Hem ekonomik hem de turistik açıdan büyük bir önem sahip olan bu şehir yaklaşık 4 milyon nüfusa sahip. Denizden 650 metre yükseklikte kurulu olan kent sert soğukların ve boğucu sıcak havanın görüldüğü karasal iklime sahip.

Düz bir alan üzerine kurulu olması nedeni ile pek çok konut ve yapının inşa edilmesi kolay olduğundan Madrid’de hem endüstriyel anlamda hem de sanatsal ve kültürel anlamda faaliyetler her zaman yoğun olarak devam eder. Bu durum da elbette ekonomik açıdan büyük bir gelir demek. Makine, giyim, seramik, elektronik, gıda, taşıtlar, dokuma gibi farklı alanlarda pek çok endüstrinin faaliyet gösterdiği Madrid’de aynı zamanda da sanat galeriler, opera ve tiyatro salonları, müzeler büyük önem taşırlar. Yapılan her yeni endüstri faaliyeti aynı oranda da büyük göçlerin yaşanmasına ve ülke nüfusunun daha da artmasına neden olur. Ancak sürekli devam eden yapı, yol, ulaşım imkanları ile her zaman çevresine ulaşım ve iletişim konusunda yeterli bir durumda.

Madrid Endülüs Emevileri zamanında kurulan ve Müslümanların elinde bulunan bir şehirken sonrasında VI. Alfonso döneminde Hristiyanların eline geçmiş. İlk adı Magerit olan şehir zamanla da Madrid ismini almış. Yakın tarihe dayalı izlerin bulunduğu bu kentte zamanla İsponyal sanatkarların eserlerini üretmeye başlaması ile sanatsal zenginlik kazanılmış ancak İspanya’da yaşanan iç savaş nedeni ile büyük hasarlar almış. Bu savaşın izlerinin hala durduğu yerler yakın tarihe ışık tutmakta.

İspanya'da canlı bir boğa güreşi izleyemediyseniz en azından, İspanyol eğlencesini ve özelliklerini birçok şiddet dolu eserlerle gösteren boğa güreşi müzesini ziyaret edin.

Madrid’de yıl içerisinde ilginç içeriklere sahip birçok festival düzenlenir. Mayıs ayında gelmişseniz, Dos de Mayo’da düzenlenen ve şehir halkının Napoleon Bonaparte’a karşı gerçrekleştirdiği temsili bir isyanı izleyebilirsiniz.

Madrid’de alışveriş neredeyse tam gününüzü alabilir. Çünkü buradaki alışveriş merkezleri de oldukça yoğun ilgi gören ve sayısı fazla olan şeylerden bir tanesi. Her ne kadar geniş çaplı pek çok alışveriş merkezi olsa da küçük marketlerde günlük ihtiyaçlarınızı karşılamanız için yeterli olabilir. Turistik bir gezi hatırası için yapılan alışverişlerde en çok alınan şeyler arasında zeytinyağı, şarap ya da Madrid’e özgü maden işlemeleri yer alıyor.

Merkezde olmasa da Madrid’in her yerine tren ya da farklı araçlarla ulaşmak kolay olduğu için farklı mağazaları da gezmeniz mümkün. Burada dikkat etmeniz gereken bir nokta var. Madrid halkı her gün öğlen saatlerini siesta yani uyku süresi olarak kullanır. Bu nedenle de genelde küçük dükkanlar öğle zamanlarında kapalı olur. Ayrıca turistik dükkanlar dışındaki pek çok alışveriş mağazasının, buna market gibi yerler de dahil, Pazar günleri kapalı olduğu görebilirsiniz.


Önceki boyutu...
Central

'35

97

'den itibaren

Central

'65

100

'den itibaren

Central

'15

106

'den itibaren

Central

'05

116

'den itibaren

Central

'25

129

'den itibaren

Central

'20

145

'den itibaren

Central

'05

149

'den itibaren

Central

'75

156

'den itibaren

Central

'95

180

'den itibaren

Central

'85

190

'den itibaren

Central

'85

190

'den itibaren

Central

'25

195

'den itibaren

Central

'15

205

'den itibaren

Central

'90

262

'den itibaren

Central

'55

275

'den itibaren

Central

'45

285

'den itibaren

Central

'45

428

'den itibaren

17 Kasım / Uçak ile Ulaşım

'00

499

26 Kasım / Uçak ile Ulaşım

'00

399