Dikkat

​Tamam​
Dünya Şehir Rehberi
Lyon

Genel Bilgiler

‘’Fransa’nın en gözde mutfağı’’ Fransa’nın 3. büyük şehri Lyon özellikle ipek imalatı ve ticaretiyle ön plandadır. Rhone ve Saone nehirlerinin kıyılarına kurulmuş şehir tam bir sanayi kentidir. Lyon’da pek çok Türk ve Ermeni yaşamaktadır. Bu sebeple Türkçe kelimeler sıkça kulağınıza çarpacaktır. Lyon şehri kültürel mirası, hareketli yapısı ve sanat etkinliklerine ev sahipliği ... Devamı...

‘’Fransa’nın en gözde mutfağı’’

Fransa’nın 3. büyük şehri Lyon özellikle ipek imalatı ve ticaretiyle ön plandadır. Rhone ve Saone nehirlerinin kıyılarına kurulmuş şehir tam bir sanayi kentidir. Lyon’da pek çok Türk ve Ermeni yaşamaktadır. Bu sebeple Türkçe kelimeler sıkça kulağınıza çarpacaktır.

Lyon şehri kültürel mirası, hareketli yapısı ve sanat etkinliklerine ev sahipliği yapması bakımından da büyük önem taşımaktadır. Küçük bir anekdot vermek gerekirse Lyon, Sinop ile kardeş şehirdir.

Lyon şehri Galyalılar döneminde kurulmuş ve başkent olarak kullanılmıştır. Şehirde ilk yerleşilen alan ise Fourviere Tepesi’dir. MS.297’de şehre su taşıyan su kemerlerinin boruları çalınmış ve şehrin su ihtiyacı birden kesilmiştir. Bu sebeple şehir Saone nehri kıyısına tekrar inşa edilmiştir. Şehrin ismi 13.yüzyılda Lyon yani ‘’aslan’’ olarak anılmaya başlamıştır.

İpek ticareti ve Rönesans döneminde yapılan fuarlar sebebiyle şehre gelen insanlar şehrin maddi gelişimine büyük katkı sağlamışlardır.

İlk etapta iki nehir arasına kurulmuş olana şehir büyüdükçe nehrin kıyılarına dek inmiştir. Binalar ise hep yan yana ve bitişik düzende inşa edilmiş aralara sokak yapmak akla gelmemiştir. Bu sebeple binaların altı açılıp pasajlarla sokak havası verilmeye çalışılmıştır.

Lyon karasal iklime sahip olup kışları oldukça soğuk geçmektedir. Yazları ise oldukça sıcak geçmektedir. Kış ve yaz hep yağmurlu geçtiğinden yanınıza yağmurluklarınızı almayı ihmal etmeyiniz.

Şehrin en önemli etkinliklerinden biri Işık Festivali’dir. Her yıl Aralık ayının ilk hafta sonu yapılan ve 4 gün devam eden bu festivalde yollar trafiğe kapatılır ve dünyaca ünlü profesyonel sanatçıların katılımıyla muhteşem bir ışık gösterisi yapılır. Zamanında şehirde beliren veba salgınının bitmesi üzerine bu festival düzenlenmiştir.

Şehirde alışveriş yapmak için “Rue de la Requblique” ve “Place des Jacobins” çevresindeki caddeleri tercih edebilirsiniz. Ayrıca “Quait Saint Antoine” de kurulan günlük pazarda da pek çok ilgi çekici eşya bulabilirsiniz.

Lyon özellikle yöresel lezzetler konusunda bir numaradır. Şehrin merkezinde ve çevresinde pek çok güzel restoran, kafe ve bar bulabilirsiniz. Ayrıca bu mekânlarda inanılmaz kaliteli şaraplar içebilirsiniz. Meşhur soğan çorbasını da mutlaka denemelisiniz. Bir de çikolatalı ya da vişneli kruvasanları da tatmanızı tavsiye ederiz.

Şehir UNESCO tarafından koruma altına alınmıştır. Şehrin gezilecek 4 bölgesi bulunmaktadır. Bu bölgeler: Fourviere, La Croix-Rousse, Presquile, Vieux Lyon-Eski Lyon’dur. 


Önceki boyutu...
Outside Centre

'60

72

'den itibaren

Central

'30

135

'den itibaren

Central

'75

79

'den itibaren

Outside Centre

'70

84

'den itibaren

Central

'35

86

'den itibaren

Central

'55

110

'den itibaren

Central

'20

123

'den itibaren

Outside Centre

'25

129

'den itibaren

Central

'25

195

'den itibaren

Central

'95

213

'den itibaren

Central

'35

229

'den itibaren

15 Haziran / Otobüs ile Ulaşım

'00

999

12 Ocak / Uçak ile Ulaşım

'00

299