Dikkat

​Tamam​
Dünya Şehir Rehberi
İzmir

Genel Bilgiler

“Ege’nin İncisi” Türkiye’nin 3. büyük Metropolü ve önemli fuarlara ev sahipliği yapan bir liman kenti. Türkiye’nin batısında, batıda Çeşme Yarımadası’nın Tekne burnu, kuzeyde Madra Dağları, güneyde Kuşadası Körfezi, doğuda ise Aydın, Manisa il sınırları ile çevrilmiş İzmir, Ege kıyı bölgesinin tipik bir örneği gibi. Tarihi MÖ 1050’ye dayanan kent pek çok medeniyete ev sahip... Devamı...

Ege’nin İncisi”

Türkiye’nin 3. büyük Metropolü ve önemli fuarlara ev sahipliği yapan bir liman kenti.

Türkiye’nin batısında, batıda Çeşme Yarımadası’nın Tekne burnu, kuzeyde Madra Dağları, güneyde Kuşadası Körfezi, doğuda ise Aydın, Manisa il sınırları ile çevrilmiş İzmir, Ege kıyı bölgesinin tipik bir örneği gibi. Tarihi MÖ 1050’ye dayanan kent pek çok medeniyete ev sahipliği yapıp, günümüzde önemli tarihi kalıntıları barındırmakta. Masmavi denizi, güzel koyları, kendine has tarihi dokusu, birbirinden güzel ilçeleri ile İzmir, “Ege’nin İncisi” olarak anılmakta.

İzmir ilinde Akdeniz iklimi hüküm sürer. Kar yağışı yok denecek kadar azdır. Senenin neredeyse 100 günü sıcaklık 30 derecenin üstüne çıkar. Sıcak yaz aylarında “imbat” ismi verilen sadece bu şehre özgü olan bu rüzgar, kavurucu yaz günlerinde İzmir’e tatlı bir serinlik getirir.

İzmir, tatil için denizi tercih edenler için eşsiz bir yer olup doğal ve sonradan yapılmış plajlarıyla, eşi benzeri olmayan bir şehir. Mavi bayraklı plaj sayısı da oldukça fazla.

Sadece yaz turizmi ile ziyaretçi akınına uğramaz İzmir. Aynı zamanda önemli bir fuar merkezidir de. Hareketli, modern ve kozmopolit bir şehir olan İzmir, uluslararası sanat festivalleri İzmir Enternasyonal Fuarı ile de önemli bir yer tutar.

Çesme’ye bağlı Alaçatı'nın denizi, eğer bir sörf tutkunuysanız tam size göre. Bunun dışında İzmir’de dalış, paraşüt, tekne turları, trekking gibi sporları yapabilirsiniz.

Türkiye’nin 3. metropolü İzmir’de aradığınızı bulmak çok kolay. Rahatça ulaşabileceğiniz alışveriş merkezleri ve çarşılarda bulunan mağazalar işinizi çok kolaylaştıracak. Eğer kendinize ya da sevdiklerinize yöresel hediyeler götürmek istiyorsanız, ilçe çarşıları, meydanlarında bulunan satıcılara göz atabilirsiniz.

İLÇELER

Aliağa İzmir ve Bergama medeniyetlerinden izler taşımakta olan Aliağa, geniş bir plaj alanına ve bir kuş cennetine sahip.

Balçova İzmir’in büyükşehir ilçelerinden biri olan Balçova sakinliği ve güzelliğiyle biliniyor. İlçenin ve İzmir’in tek marinası olan Levent Marina da burada bulunuyor.

Bayındır Kral yolu üzerinde bulunan Efes-Sard arasındaki önemli noktalardan birisi olan Bayındır, tarihte pek çok uygarlığa ev sahipliği yapmış olup, verimli toprakları var. Zengin meyve ve sebze çeşitleri bulunuyor.

Bayraklı İlk İzmir’lilerin kentlerini burada kurdukları biliniyor. Tarihinin MÖ 3000’e kadar dayandığı yapılan kazılar sonucu ise kesinlik kazanmış.

Bergama Pergamon Akropolü (Antik Kent), ünlü Bergama evleri, ılıcalar ve hanlar Bergama’da görülmesi gereken yerlerden.

Beydağ İzmir’in en doğusunda yer alan Beydağ, önce Aydınoğulları sonra da Osmanlı Devleti’nin eline geçmiş.

Bornova Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nin burada olması ve gelişmesi bölgeyi de geliştiren bir etken olmuş. Bornova’nın ünlü yapılarından olan “Peterson Köşkü” görülebilir.

Buca Nif Dağı’nın güney eteklerine yerleşen Buca, yayvan görünüşlü arazi ile çevrelenmiş. Vadiler, bitki örtüsü ve civardaki tepeleri bakımından oldukça zengin. Mevlana Heykeli, Şirinyer’deki Roma İmparatorluğu döneminde inşa edilmiş ve Bizans ve Osmanlı dönemlerinde de kullanılmış, Meles Çayı üzerindeki tarihi su kemerleri, Yedigöller, Buca Dumlupınar Mahallesi’ndeki eski Rum evlerinin yer aldığı sokaklar görülmeye değer yerleri.

Çeşme Renkli gece hayatı ve sörf sporuna uygun deniziyle tatilcilerin tercih ettiği bir ilçe Çeşme. Kervansaray, Çeşme Kalesi ve Müzesi, çeşmeleri görülmesi gereken turistik yerlerden. İzmir'in kuşkusuz en popüler turizm merkezi.

Çiğli Adının Çiğli olması; eski tarihlerde bölgenin genel olarak bataklık ve sazlıklardan oluşması ve denize yakınlığı sebebiyle, yeşil alanlara çok çiğ düşmesinden kaynaklanıyormuş. Sasalı Beldesindeki İzmir Doğal Yaşam Parkı'na gitmenizi tavsiye ederiz. Ayrıca içinde ortalama 589.627 tür kuşun barındığı dünya kuşlarının başkenti İzmir Kuş Cenneti, Çiğli ve Menemen ilçe sınırları içinde yer alıyor.

Dikili Plajlarının, denizinin temizliği ve güzelliği, temel kaynaklarının zenginliği Dikili’yi daha çekici bir hale getirip turizmi geliştirmekte. Merdivenli ve Denizköy’de bulunan krater gölleri ile mağaraları ve Madra Çayı’na dayanan ormanları, bu doğal güzellikleri, görmeden gitmeyin.

Foça Deniz civarında yaşayan foklar sebebiyle Phokaia adını almış, sözcük günümüze Foça olarak gelmiş. Birçok medeniyete kucak açan Foça, aynı zamanda arkeolojik bir merkez. Helenistik dönemden kalan tiyatro, Athena Tapınağı ve Kutsal Alanı, Kibele’ye ait olduğu düşünülen Liman Kutsal Alanı ile Pers Anıt Mezarı ilçe sınırları içinde bulunuyor. Ayrıca sayıları giderek azalan Akdeniz fokunun yaşam yerlerinden biri de Foça.

Gaziemir İzmir turizm trafiğinin büyük kısmını karşılayan Uluslararası Adnan Menderes Havalimanı, Ege Serbest Bölgesi ve Uzay Kampı, Gaziemir sınırları içerisinde yer almakta.

Güzelbahçe İzmir'in Güzelbahçe sahil kıyısında yürüyüşünüzü yapabilir ya da plajında dinlenebilirsiniz.

Karabağlar İzmir’in nüfusu en yoğun ilçesidir. Reşat Nuri Güntekin’in romanlarına konu olan Bozyaka Bağları da burada bulunmakta. Yazarın Çalıkuşu romanını yazdığı evi de bir kütüphaneye dönüştürülmüş.

Karaburun Açık denize baktığı için güzel, berrak deniziyle bilinir. Bazen lodoslu ve poyrazlı kötü hava şartlar yüzünden deniz etkilense de, genellikle çok berrak. Trekking ile ilgileniyorsanız; Karaburun doğa yürüyüşleri için tercih edilen bir yer. Doğa fotoğrafçıları için ise; mükemmel bir yer.

Karşıyaka Mustafa Kemal Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanım’ın son zamanlarını geçirdiği Latife Hanım Anı Evi burada bulunuyor.

Kemalpaşa Eski adı Nif olan Kemalpaşa’nın 9 Eylül 1922 akşamı Mustafa Kemal Paşa’nın bu bölgede konaklamasından dolayı ismi sonradan değiştirilmiş.

Kınık İzmir'in bu güzel ilçesinde Yıldırım Beyazıt Camii, İbrahim Ağazede Camii ve altı kemerli Su Kemeri görülmesi gereken yapılar.

Kiraz Yolu Kiraz ilçesine düşecek olanlar Hisar Kalesi, Yağlar Kalesi, Kayacık Hisar Kalesi’ne gidebilirler.

Konak İzmir’in sanatsal, kültürel ve ticari merkezi olan Konak’ta Kemeraltı Çarşısı, Saat Kulesi, Agora Ören Yeri, Konak İskelesi ve Meydanı ziyaret edilebilir.

Menderes Tahtalı Barajı ve Klaros, Notion ve Kolophonantik kent yerleşimleri ilçe sınırları içinde.

Menemen Çileği, testisi ve diğer çömlekçilik ürünleri ile ünlü. Kurtuluş savaşı ve işgal döneminde yaşadığı acılarla hatırlanıyor.

Narlıdere Narlıdere şehitliği, Atatürk Kültür Merkezi, Güney Deniz Saha Komutanlığı, Ege Ordu Komutanlığı, Narlıdere Kışlası ve lojmanları da Narlıdere’de bulunuyor.

Ödemiş Ödemiş Müzesi, İbrahim Hakkı Ayvaz Kent Müzesi’ni, Bedia Akartürk Sanat Müzesi, Ödemiş Yıldız Kent Arşivi ve Müzesi ve Ödemiş Tarihi Arasta Çarşısı ilçenin sınırları içerisindeki önemli turistik yerler. Ödemiş’i kış aylarında ziyaret ederseniz Bozdağ Kayak Merkezi’nde gönlünüzce kış sporlarının keyfini çıkarabilirsiniz. Bahar ve yaz aylarında yayla turizminin yoğun olduğu İzmir'in Ödemiş ilçesinde birbirinden güzel yaylalarına gidebilir, rahatlayabilirsiniz.

Seferihisar Teos ören yeri burada bulunuyor.

Selçuk Efes Antik Kenti, Artemis Tapınağı, Meryem Ana Evi, St. Jean Kilisesi, Selçuk Kalesi, İsa Bey Camii, Yedi Uyuyanlar, Bizans ve Pollio Su Kemeri önemli turistik yerleri. Selçuk’a sadece 8 kilometre uzaklıkta olan İzmir'in bu güzel köyü Şirince’ye de uğramalısınız.

Tire Eğer bir Salı günü Tire’de olursanız Türkiye’nin en büyük açık pazarlarından biri olma özelliği taşıyan Salı pazarına uğramadan geçmeyin. Balım Sultan ve Taştepe mesire yerleri de Tire’nin turistik yerlerinden.

Torbalı Küçük Menderes Havzası’nın verimli toprakları üzerine kurulmuş, çok eski bir yerleşim yeri. MÖ 7 yılında en parlak dönemin geçirmiş. Metropolis Antik Kenti en önemli turistik yeri.

Urla Eski devirlerdeki ismi Klazomenai olan Urla’nın en çok bilinen yeri Karantina Adası. İzmir Urla'da birçok Rum evi ve tarihi eserler yer alıyor. Plajı oldukça ünlü ve güzel olan Yassıca Ada da Urla’nın turistik yerleri arasında baş sıralarda. Tiyatroya sahip olan ilk köy olan Bademler Köyü’ne de uğramak güzel olabilir.


Önceki boyutu...

%10


% 10 indirim

İzmir / Alaçatı Ultra Her Şey Dahil
700TL

'00

TL

630

'den itibaren

İzmir / Ilıca Yarım Pansiyon

'00

TL

574

'den itibaren

%28


% 28 indirim

İzmir / Özdere Ultra Her Şey Dahil
926TL

'72

TL

666

'den itibaren

%10


% 10 indirim

İzmir / Boyalık Oda Kahvaltı
756,25TL

'63

TL

680

'den itibaren

İzmir / Özdere Her Şey Dahil

'75

TL

327

'den itibaren

%15


% 15 indirim

İzmir / Alaçatı Tam Pansiyon
340TL

'00

TL

289

'den itibaren

İzmir / Boyalık Yarım Pansiyon

'25

TL

756

'den itibaren

%10


% 10 indirim

İzmir / Özdere Her Şey Dahil
308,5TL

'65

TL

277

'den itibaren

%15


% 15 indirim

İzmir / Alaçatı Oda Kahvaltı
750TL

'50

TL

637

'den itibaren

%10


% 10 indirim

10 Eylül / Otobüs ile Ulaşım
3409TL

'10

TL

3068

%10


% 10 indirim

7 Eylül / Otobüs ile Ulaşım
1033TL

'70

TL

929

%10


% 10 indirim

31 Ağustos / Otobüs ile Ulaşım
477TL

'30

TL

429

%10


% 10 indirim

30 Ağustos / Otobüs ile Ulaşım
622TL

'80

TL

559

%10


% 10 indirim

30 Ağustos / Otobüs ile Ulaşım
669TL

'10

TL

602

%10


% 10 indirim

17 Ağustos / Otobüs ile Ulaşım
379TL

'10

TL

341

%10


% 10 indirim

4 Ekim / Otobüs ile Ulaşım
514TL

'60

TL

462

%10


% 10 indirim

16 Ağustos / Otobüs ile Ulaşım
666TL

'40

TL

599

%10


% 10 indirim

16 Ağustos / Otobüs ile Ulaşım
688TL

'20

TL

619