Dikkat

​Tamam​
Dünya Şehir Rehberi
İstanbul

Genel Bilgiler

Kıtaları Birbirine, İnsanları Kendine Bağlayan Güçlü ve Tutkulu Şehir” Dünyanın en ilgi çekici, en görkemli tarihe sahip şehirlerinden biridir İstanbul. Dünya tarihini şekillendiren şehirler arasında pek azı, İstanbul kadar önemlidir. Son kazılarla birlikte, tarihi 7000-8000 yıl geriye giden İstanbul’un ilk yerleşimcileri hala bilinmemekte. Daha çok Roma dönemi ve sonrasına ilişkiş net bilgilere ulaşılmış durumda. Devletle... Devamı...

Kıtaları Birbirine, İnsanları Kendine Bağlayan Güçlü ve Tutkulu Şehir”

Dünyanın en ilgi çekici, en görkemli tarihe sahip şehirlerinden biridir İstanbul.

Dünya tarihini şekillendiren şehirler arasında pek azı, İstanbul kadar önemlidir. Son kazılarla birlikte, tarihi 7000-8000 yıl geriye giden İstanbul’un ilk yerleşimcileri hala bilinmemekte. Daha çok Roma dönemi ve sonrasına ilişkiş net bilgilere ulaşılmış durumda. Devletler, imparatorluklar İstanbul’u alabilmek için çok savaşlar verişler. Şehir, Roma İmparatorluğu himayesine girmiş, daha sonra Bizans’ın ve Osmanlı’nın başkenti olmuş.

Şehirdeki tarihi çeşitlilik, dünya üzerinde pek fazla şehre nasip olmamış. Saraylar, kiliseler, camiler, tapınaklar, müzeler kısaca tarih ve yaşanmışlık adına ne varsa bu kentte var.

Tüm bunların yanında, doğa güzellikleri bakımından da eşsiz bir şehir. Belki de tüm bu nedenlerden dolayı bazı devirlerde dünyanın merkezi olarak da anılmış.

Haliç, Marmara Denizi ve tarihi surlar arasında kalan yarımada, kentin en güzel anıtlarını barındırıyor. Sultanahmet Camii, Ayasofya Müzesi, Süleymaniye Camii, Topkapı Sarayı bu bölgede yer alıyor. Bu yapılar İstanbul’a gelen tüm ziyaretçilerin kesinlikle uğradıkları tarihi mekânlar. Ayasofya ve Sultanahmet’in bulunduğu bölümde üç dikilitaş ve hipodrom bulunuyor. Yerebatan Sarnıcı, Dolmabahçe Sarayı, Rumeli ve Anadolu Hisarları yine ziyaret edilebilecek yerler arasında. Kapalıçarşı için de mutlaka zaman ayrılmalı. Eşsiz bir görüntüye sahip İstanbul’da, kültür turizmi açısından her türlü yapıyı görebilmek mümkün.

Kent surları, Neve Şalom Sinagogu, Mısır Çarşısı, Taksim Meydanı, İstiklal Caddesi, Adalar, Beylerbeyi Sarayı gibi yerler de görülmesi gereken yapılardan. Görüldüğü üzere İstanbul’u kısa bir zaman içinde gezebilmek mümkün değil. İstanbul’u hakkını vererek gezebilmek için mutlaka birkaç gün ayrılmalı. Üstelik yılın her ayı, her günü bu harika şehri gezebilmek mümkün; yazın çok sıcak olan şehir, kışları soğuk ve yağışlı geçiriyor.

İstanbul’a gelip de boğaz turu yapmamak olmaz. Gün içinde sürekli tekne turları düzenleniyor. 1-2 saat boyunca boğazın muhteşem manzarasını seyredilebilir. Yalılar, camiler, köprüler, hisarlar, saraylar ve kız kulesi tur esnasında görebileceğiniz başlıca yerler.

İstanbul’da değişik türden aktivite yapmak isteyenler, Şile’de çeşitli deniz sporları yapabilirler. Çatalca, Karaburun, Aydos gibi yerlerde, yamaç paraşütü yapabilmek de mümkün İstanbul’da. Boğazda ve Adalarda tekne turlarına ise mutlaka katılmalısınız; İstanbul’un eşsiz manzarasının başka türlü tadını çıkarabilmek mümkün değil. Golf oynamak isteyenler için Silivri ve Sarıyer ilçelerinde golf tesisleri bulunmakta. Termal turizm açısından da Tuzla içmelerine gidilebilir.

İstanbul’da alışveriş için özellikle Kapalıçarşı mutlaka ama mutlaka ziyaret edilmeli. 4000’den fazla dükkâna ev sahipliği yapan çarşıda yok yok. Aradığınız her ne ise, Kapalıçarşı’da bulabilmeniz mümkün. İstanbul’a gelen her turistin mutlaka uğradığı bir çarşı olma özelliğine sahip. Yine Mısır çarşısı da alışveriş için tercih edilebilir. İstiklal caddesinde yer alan dükkânlarda da çeşitli hediyelik eşyalara rastlamak mümkün. Bunun yanında, Nişantaşı ve Kadıköy gibi yerlerde yer alan mağazalara uğrayabilir son derece şık giysiler de alabilirsiniz. 

İLÇELERİ

İstanbul’un ilçelerinden bazıları;

Adalar 9 adadan oluşan Adalar, Marmara Denizi’nde yer alıyor. Aya Yorgi kilisesi burada bulunuyor

Avcılar Osmanlı İmparatorluğu döneminden kalma bazı çiftlik harabeleri, tatlı su kaynakları bu ilçede bulunur.

Bakırköy Atatürk Havalimanı bu ilçede bulunuyor. Florya Atatürk Ormanı da yine Bakırköy ilçesi sınırları içerisinde.

Beşiktaş Dolmabahçe Sarayı, Çırağan Sarayı görülebilecek yerleri arasında. Ayrıca boğazı gezmek isteyenler bu semtten kalkan vapurlara da binebilir.

Beykoz Anadolu Hisarı bu ilçede yer alır.

Beyoğlu İstanbul’un en çok turist çeken ilçelerinden biri. Her çeşit eğlence mekânı Beyoğlu’nda bulunuyor. Galata kulesi semtte yer alıyor. Taksim Meydanı yine ilçe sınırları içinde bulunuyor. Galata, Cihangir, Karaköy, Kabataş başlıca semtleri.

Eminönü Sultanahmet Meydanı ilçede yer alıyor. Kapalıçarşı yine Eminönü sınırları içerisinde bulunuyor.

Kadıköy Anadolu yakasında yer alan Kadıköy, güzel caddeleri ve eğlence mekânlarıyla oldukça önemli bir yere sahip. Fenerbahçe, Göztepe gibi semtler ilçe sınırları içinde yer alıyor.

Sarıyer Kuzeyinde Karadeniz’in, doğusunda boğazın yer aldığı güzel ilçe, boğaz kenarına kurulduğundan, oldukça ilgi çekici bir durumda.

Şişli Nişantaşı, Teşvikiye, Mecidiyeköy, Maçka, Osmanbey başlıca semtleri. İstanbul’un önemli merkezlerinden biri konumunda.

Üsküdar İstanbul boğazı kenarında bulunan ilçede , Kız Kulesi yer alıyor.

Şile Ormanlık ve fundalık alanların çok olduğu bir ilçe olma özelliğine sahip. Ayrıca, ilçede deniz sporları da yapılabiliyor.


Önceki boyutu...
İstanbul / Gayrettepe Oda Kahvaltı

'04

TL

236

'den itibaren

İstanbul / Kartal Oda Kahvaltı

'80

TL

224

'den itibaren

İstanbul / Bakırköy Oda Kahvaltı

'34

TL

320

'den itibaren

İstanbul / Kadiköy Oda Kahvaltı

'00

TL

91

'den itibaren

İstanbul / Ağva Yarım Pansiyon

'50

TL

275

'den itibaren

İstanbul / Şile Oda Kahvaltı

'00

TL

135

'den itibaren

%5


% 5 indirim

İstanbul / Tuzla Oda Kahvaltı
110TL

'50

TL

104

'den itibaren

İstanbul / Topkapı Oda Kahvaltı

'60

TL

168

'den itibaren

İstanbul / Taksim Oda Kahvaltı

'78

TL

106

'den itibaren

%5


% 5 indirim

1 Eylül / Otobüs ile Ulaşım
1055TL

'25

TL

1002

%10


% 10 indirim

10 Eylül / Otobüs ile Ulaşım
3409TL

'10

TL

3068

%10


% 10 indirim

24 Ağustos / Otobüs ile Ulaşım
3799TL

'10

TL

3419