Dikkat

​Tamam​
Dünya Şehir Rehberi
Alaçatı

Genel Bilgiler

“Dünyada Cenneti Yaşamak İçin...” Alaçatı son yılların en gözde turizm beldelerinden biri. İzmir’in Çeşme ilçesine bağlı olan belde tertemiz, masmavi denizi ve birçok su sporuna imkan sağlayan rüzgarı ile Ege’nin incisi bir belde. Alaçatı’nın tarihi MÖ 600’lü yıllara dayanıyor. Antikçağdaki ismi Agrilia olan beldenin ismi, Osmanlı döneminde beldede Alacat aşiretinin egemenlik ... Devamı...

Dünyada Cenneti Yaşamak İçin...”

Alaçatı son yılların en gözde turizm beldelerinden biri. İzmir’in Çeşme ilçesine bağlı olan belde tertemiz, masmavi denizi ve birçok su sporuna imkan sağlayan rüzgarı ile Ege’nin incisi bir belde. Alaçatı’nın tarihi MÖ 600’lü yıllara dayanıyor.

Antikçağdaki ismi Agrilia olan beldenin ismi, Osmanlı döneminde beldede Alacat aşiretinin egemenlik sürmesinde dolayı Alaçatı olarak değişmiş. Beldenin birçok turizm beldesinden daha fazla tercih ediliyor olmasının sebebi, mimari ve doğal yapısının bozulmamış olması.

Arnavut kaldırımlı dar sokakları, ihtişamı ile göz dolduran Rum evleri ve eski taş evlerden restore edilen pansiyon ve kafeleri ile Alaçatı küçük ama hareketli bir tatil cenneti. Beldede Rumlar ve Türkler dostça ve güzel bir uyum içerisinde yaşıyor.

Yüzyıllar boyunca da Rum ve Türk egemenliği arasında gidip gelmiş. İki farklı milletin bir arada yaşıyor olması mutfak, mimari, müzik ve sosyal hayatta büyük bir zenginliği sağlamış. Adanın kendine özgü ve tarih kokan bir mutfağı var.

Deniz ürünlerinin yanı sıra onlarca farklı ot yemeği çeşidi ile Ege mutfağının en güzel temsilcisi sayılıyor. Beldede önceleri üzümün ve şarabın ekonomide hatırı sayılır bir önemi varken, günümüzde turizm en büyük geçim kaynağı. Ülkedeki tek sakız ağacı bahçesi burada olduğu için tatlı ve içeceklerde yoğun bir sakız aroması kullanılıyor.

Alaçatı son yıllarda rüzgar sörfü meraklılarının tek adresi oldu. Beldede sörf konusunda büyük yatırımlar yapılmaya başlanmış. Ot Festivali, Fishing Tournament ve Uçurtma Festivali beldede yapılan önemli organizasyonlar arasında. Dünyada cenneti yaşamak için Alaçatı’ya gelmeye ne dersiniz.

Alaçatı ülkemizde rüzgar sörfünün ana vatanı sayılıyor. Hatta belde rüzgâr sörfü konusunda dünyaya yayılmış bir üne sahip. Belde de rüzgarın çok kuvvetli olması ve koyun uzun bir mesafede sakin bir denize sahip olması sörf için çok uygun bir zemin hazırlıyor.

Yüzme konusunda deneyiminiz olmasa bile Alaçatı’da rüzgar sörfü yapabilirsiniz. Sörf yapabilmek için koyda bulunan tesislerde malzeme ve gereç temini yapabiliyorsunuz. Bisiklet, voleybol ve yürüyüş yapabileceğiniz gibi Alaçatı sokaklarında özgürce saatlerce dolaşabiliyorsunuz. Beyaz boyalı tek katlı evler ve taş binalar siz sokağa girer girmez sizi selamlıyor.

Tarih kokan taş sokaklarda karşılaşacağınız Türk ve Rum nineler size geçmiş günlere olan özlemlerini anlatıyor. Muhteşem bir turizm beldesi olan Alaçatı’da çok sayıda plaj bulunuyor. Deniz çok sığ olduğundan özellikle çocuklu ailelerin ve yüzmeyi çok iyi bilmeyen tatilcilerin rahatça yüzebilecekleri bir tatil merkezi.

Tarih kokan Alaçatı’da herkesin yapabileceği bir aktivite bulunuyor. Özellikle yaz akşamları yapılan konserler genç yaşlı tüm tatilcilerin eğlenceli vakit geçirmesini sağlıyor.

Alaçatı’da alışveriş yapmak çok keyifli. Burada büyük alışveriş merkezlerinin kalabalık gürültüsü yerine güler yüzlü ve samimi küçük dükkan sahiplerin hoş sohbetini buluyorsunuz. Alaçatı’da her türlü ihtiyacınızı bulabileceğiniz alışveriş dükkanları bulunuyor.

Bir turizm beldesi olduğundan plaj giysilerini ve denizde kullanacağınız diğer ürünleri merkezde yer alan dükkanlardan satın alabilirsiniz. Özellikle cumartesi ve pazar günleri kurulan köy pazarları ise her müşteriye hitap edecek ürünler satışa sunuluyor.

Pazarda genellikle belde insanları kendi ürettikleri sebze ve meyveleri satıyor. Özellikle yöreye has otları ve karadut reçelini mutlaka satın alarak sevdiklerinize götürmelisiniz. Ülkemizde yalnız Alaçatı’da yetişen damla sakızını buradan en güzel hali ile satın alabilirsiniz.

Alaçatı için takı cenneti demek pek de abartılı bir ifade olmaz. Beldenin sokaklarında ve antika pazarında bulunan tezgahlarda binlerce farklı takıyı görebilirsiniz. Takıların çoğunu yöre halkı yapıyor. Anlayacağınız pek marifetli Alaçatı halkı.

Rum mahallesinde eski bir kilise pazar yeri olarak kullanılıyor. Burada bulunan antika pazarında ise ülkenin her yerinden toplanıp getirilen antika eşyalar sergileniyor. Alaçatı’da birçok sanatçının kendi yaptıkları eserleri sergiledikleri ve satışa sundukları çok sayıda dükkan da var.

Çatladı Kapı ismi verilen çatı ise ziyaretçilerin mağazalardaki fiyatlardan da ucuza ürün bulabilmeleri için açılmış. Çarşıda seramikten, takıya, keten bezinden ev aksesuarlarına kadar her şeyi bulabiliyorsunuz.


Önceki boyutu...

%10


% 10 indirim

İzmir / Alaçatı Ultra Her Şey Dahil
222TL

'80

TL

199

'den itibaren

%10


% 10 indirim

İzmir / Alaçatı Tam Pansiyon
200TL

'00

TL

180

'den itibaren

%15


% 15 indirim

İzmir / Alaçatı Oda Kahvaltı
300TL

'00

TL

255

'den itibaren

%5


% 5 indirim

İzmir / Alaçatı Oda Kahvaltı
150TL

'50

TL

142

'den itibaren

İzmir / Alaçatı Oda Kahvaltı

'00

TL

250

'den itibaren

%25


% 25 indirim

İzmir / Alaçatı Yarım Pansiyon
432TL

'00

TL

324

'den itibaren

İzmir / Alaçatı Oda Kahvaltı

'00

TL

145

'den itibaren

İzmir / Alaçatı Oda Kahvaltı

'00

TL

125

'den itibaren

İzmir / Alaçatı Oda Kahvaltı

'00

TL

125

'den itibaren

%10


% 10 indirim

21 Eylül / Otobüs ile Ulaşım
379TL

'10

TL

341

%10


% 10 indirim

4 Ekim / Otobüs ile Ulaşım
535TL

'50

TL

481